FELJTON.rs
28.08.2021.
Canak uporno nastavlja da pocepa Vojvodinu od Srbije uz pomoc Hrvatske i Amerike..
Treća vojvođanska konvencija zatražila „novi istorijski dogovor sa Srbijom“ i „uređivanje odnosa između dva entiteta“ kao da su Novi Sad i Beograd u dve različite države koje tek treba da odluče hoće li napraviti federalnu ili konfederalnu zajednicu
„Status Kosova“ je na najgori mogući način već godinama pretvoren u „status Srbije“. Poslednjih meseci, sa dovođenjem procesa do belog usijanja, i status Vojvodine sve više prerasta u „status Srbije“ sa najdalekosežnijim posledicama. Ne samo zato što i „vojvođansko pitanje“ sve više remeti odnose unutar vlade i vladajuće koalicije, niti zato što je pre neki dan završena Treća vojvođanska konvencija zatražila „novi istorijski dogovor sa Srbijom“ i uređivanje“ odnosa između dva entiteta“ kao da su Novi Sad i Beograd u dve različite države koje tek treba da odluče hoće li napraviti federalnu ili konfederalnu zajednicu.
Međutim, status Vojvodine nije jedini „remetilački faktor“ unutar vladajuće koalicije, pri čemu su u glavnim ulogama DS, LSV i mađarske stranke i poslanici. Jer, već se dogodilo da su se poslanici DS-a i SRS-a našli na istoj strani, glasajući protiv predloga LSV-a u pokrajinskom parlamentu.
Procena NIS
Naime, LSV je tražila da se na dnevni red sednice uvrsti predlog o potrebi obeštećenja Vojvodine, po kome bi „Srbija trebalo da obešteti Vojvodinu sa 840 miliona evra zbog prodaje NIS-a u bescenje“. Kako je obrazložio šef poslaničke grupe LSV Branislav Bogaroški, postoji prostor za obeštećenje Vojvodine, jer je vlada odlučila da proda NIS za 400 miliona evra, a njegova realna tržišna cena, odnosno vojvođanskog „Naftagasa“ je 2,2 milijarde evra. Prema njegovim rečima, sporan je dogovor između republičkog i pokrajinskog premijera o visini sredstava koju će Vojvodina dobiti prodajom NIS-a.
– To što su se njih dvojica dogovorili da će Vojvodina dobiti 90 odsto od 400 miliona evra prodajom NIS-a ne menja činjenicu da je njegova vrednost 2,2 milijarde evra, koliko je procenio nezavisni revizor. Dakle, mogli su se Cvetković i Pajtić dogovoriti da procenat bude i 110 odsto, ali od toga nikakve koristi za Vojvodinu – rekao je Bogaroški.
Međutim, činjenica da je ovaj predlog podržalo tek pet poslanika LSV-a, dok je 94 bilo protiv, nije mnogo obeshrabrila ligaše, jer su najavili da će biti istrajni kao i u slučaju koncesije za autoput Horgoš-Požega.
Dogovorom Cvetkovića i Pajtića nisu bili zadovoljni ni radikali. SRS je ocenila skandaloznom odluku da se 90 odsto novca od NIS-a, koji je državno preduzeće, dodeli pokrajinskom budžetu i upozorili da tako ozbiljna državna pitanja ne mogu da se rešavaju unutarpartijskim dogovorima u koje javnost nema uvida. Takođe su postavili pitanje vladi na osnovu kog zakona će taj novac biti uplaćen u pokrajinski budžet.
Razdor u DS
„Otrovne strelice“ iz pravca pokrajine ka demokratama stigle su i izjavom lidera SVM-a Ištvana Pastora, u kojoj tvrdi da sudbina Statuta Vojvodine zavisi od odnosa unutar DS-a.
– Sudbina Statuta zavisiće od toga koja će struja prevagnuti unutar te stranke, odnosno da li će prevagnuti provojvođanska, koja iskreno želi da decentralizuje Srbiju, ili će prevagnuti one druge snage koje su centralističke – objasnio je Pastor.
Kako je rekao, te centralističke snage unutar DS-a u suštini se ne razlikuju od političkih snaga koje su dominirale devedesetih godina prošlog veka.
POSTANITE NAS NOVINAR…
Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs/
https://www.facebook.com/feljton.rs
(FELJTON.rs/svevesti)