G-E0EWZBLP0V
петак , 26 априла 2024
Home / SPORT / KOSARKA / SRBIJO, RADUJ SE! KOŠARKAŠICE SU ŠAMPIONKE EVROPE: Marinine lavice drugi put u istoriji osvojile zlato!

KOŠARKA FELJTON.rs
27.06.2021.

Marinine lavice drugi put u istoriji osvojile zlato!

HIT VEST

SRPSKI STOMATOLOG NUDI NAGRADU OD 50.000 EVRA! građani ce biti BOGATO nagrađeni ukoliko KACE I DELE OVU VEST PO SVOJIM DRUSTVENIM MREZAMA

Košarkašice Srbije osvojile su titulu na Evropskom prvenstvu u Valensiji!

Izabranice Marine Maljković su u finalu savladale Francusku rezultatom 63:54.

To je druga zlatna medalja za Srbiju, posle zlata u Budimpešti 2015. godine!

Ivon Anderson je sa 18 poena bila najefikasnija u timu Srbije, Jelena Bruks je postigla 15 poena, a Sonja Vasić 12 poena.

U Francuskoj je najefikasnija bila Vukosavljević sa 15 poena, dok je Johanes postigla 13 poena.

Ovo je treća medalja za Srbiju na poslednja četiri šampionata Starog kontinenta. Posle zlata 2015. godine, Srbija je 2019. godine osvojila bronzu. Sve pod komandom selektorke Marine Maljković.

Srbija, Francuska, košarkašice

TOK MEČA

4. ČETVRTINA

GOTOVO JE! SRBIJA JE ŠAMPION EVROPE!

40. minut – Sonja Vasić je precizna – 63:54.

40. minut – Johanes ponovo pogađa trojku – 61:54.

39. minut – Sjajna ajcija Srbije, Anderson je precizna – 61:48! Johanes trojkom unosi malu dramu – 61:51.

37. minut – Jelena Bruks pogađa – 59:48.

37. minut – Gruda smanjuje rezultat pogotkom za dva poena – 57:48.

34. minut – Gruda sa linije penala pogađa jedno od dva bacanja – 57:46.

34. minut – Trojka Vukosavljević – 55:45. Anderson ponovo precizna – 57:45!

33. minut – Jelena Bruks! Njena trojka, pa dvojka i Srbija vodi 55:42! Tajm-aut za Francusku!

32. minut – Anderson pogađa za dva i prekida nalet Francuskinja – 50:40. Šateru vraća dva poena – 50:42.

3. ČETVRTINA

30. minut – Nova dva poena za Francusku, sa linije penala Sijak je precizna – serija Francuske 9:0 za 48:40.

30. minut – Škorić je dosuđena nesportska lična greška, Šateru je precizna i Francuska je u seriji 8:0.

30. minut – Johanes dodaje još dva poena – 48:36. Vezala je pet poena.

29. minut – Trojka Johanes – 48:34.

28. minut – Prvi poeni Francuske iz igre, a zatim Anderson. Nezaustavljvia je – 48:31.

26. minut – Nevena Jovanović posle taj-auta Francuske pogađa novu trojku – 46:28!

26. minut – Anderson nastavlja seriju – 43:28.

25. minut – Francuska je pet minuta bez poena iz igre, ali Vukosavljević sa linije penala prekida nalet Srbije – 41:28.

25. minut – Rapsodija Srbije u ovim trenucima – 41:26 Anderson! Sjajna kombinacija, fudbalski rečeno dupli pas Anderson i Krajišnik!

25. minut – Ana Dabović! Druga vezana trojka za Srbiju – 39:26! Srbija je bez primljenog koša u trećoj četvrtini!

24. minut – Trojka Ane Dabović! Srbija je ponovo na dvocifrenoj prednosti – 36:26! Koš uz zvuk sirene!

22. minut – Sonja Vasić otvara treću četvrtinu poenima – 33:26. Sonja Vasić je prva dvocifrena na utakmici sa 10 poena.

Šteta, Srbija je imala 13 poena prednosti, da bi Francuska u finišu smanjila na podnošljivih pet poena minusa. Proradila je Valerijana Vukosavljević, koja je sa osam poena najefikasnija u svom timu.

U ekipi Srbije po osam poena su postigle Jelena Bruks i Sonja Vasić, a šest poena Ivon Anderson.

Naš tim kontroliše loptu, ima tri izgubljene lopte, Francuska 10. Rival ima jednu osvojenu loptu, a Srbija pet.

2. ČETVRTINA

Sjajna odbrana Srbije u poslednjem napadu u drugoj četvrtini. Posle 20 minuta Srbija vodi 31:26.

20. minut – Valerijana Vukosavljević dodatno smanjuje zaostatak Francuske sa linije penala – 31:26. Francuska je u naletu 8:0. Srpska snajka je postigla osam poena, najefikasnija je u svom timu i drži Francusku u igri.

19. minut – Nova trojka Francuskinja, Sara Mišel je precizna – 31:24. Serija Francuskinja 6:0.

18. minut – Trojka Vukosavljević, njena druga u meču – 31:21.

18. minut – Jelena Bruks sa linije penala dodatno uvećava prednost – 31:18!

17. minut – Anderson solo prodorom donosi Srbiji prvu dvocifrenu prednost – 29:18! Na suprotnoj strani Srbija igra sjajnu odbranu.

16. minut – Trojka Sonje Vasić! Srbija ima najveće vođstvo – 27:18!

15. minut – Četvrti poen Ivon Anderson. 22:18. Sonja Vasić nastavlja seriju Srbije – 24:18.

13. minut – Maja Škorić sa linije penala prekida seriju rivala – 20:18.

13. minut – Marin Johanes donosi izjednačenje Francuskoj, serija 7:0 za 18:18.

12. minut – Dugalić dugom dvojkom povećava prednost Srbije – 18:11. Vilijams trojkom smanjuje zaostatak – 18:14. Sara Mišel smanjuje na 18:16.

11. minut – Ivon Anderson dugom dvojkom otvara drugu četvrtinu – 16:11.

Srbja, Francuska, finale, košarkašice

1. ČETVRTINA

10. minut – Tina Krajišnik posle skoka u napadu za pet poena prednosti – 14:9. Vilijams smanjuje prednost – 14:11.

9. minut – Jelena Bruks sa linije penala vraća prednost Srbije na tri poena – 12:9.

8. minut – Šateru posle dužeg vremena postiže poene za Francusku – 10:9.

7. minut – Druga trojka za Srbiju, a prva za Anu Dabović! Stbija vodi 10:7.

5. minut – Sonja Vasić pogađa trojku za izjednačenje – 5:5. Mijem na suprotnoj strani je precizna za 5:7, a zatim Sonja vezuje peti poen za novo izjednačenje – 7:7.

3. minut – Prva trojka na utakmici, pogodila je Valeri Vukosavljević, srpska snajka – 2:5.

1. minut – Nervozan početak utakmice, Gruda je prva upisana igračica u listi strelaca. Jelena Bruks uzvraća na drugoj strani – 2:2.

SRBIJA – FRANCUSKA

Hala: Pabeljon Munisipal Fuente de San Luis, Valensija

Sudije: Maj Kazuko Forsberg (Danska), Gvidas Gedvilas (Litvanija), Vojćeh Liška (Poljska). Delegat: Ivan Bodrođvari (Mađarska)

SRBIJA: Vasić, Čađo, Jovanović, Bruks, Butulija, Crvendakić, Anderson, Dabović, Škorić, Janković, Dugalić, Krajišnik. Selektor: Marina Maljković

FRANCUSKA: Epupa, Mijem, Šarteru, Gruda, Sijak, Mišel, Vukosavljević, Rupert, Vilijams, Johanes, Duše, Čačuang. Selektor: Valeri Garnije

Toni Parker

Košarkašice Srbije stigle su do poslednjeg stepenika na Evropskom prvenstvu u Valensiji.

Izabranice Marine Maljković od 21 čas u hali „Pabeljon Munisipal Fuente de San Luis“ igraju za zlato protiv selekcije Francuske.

Biće ovo svojevrsna repriza finala iz Budimpešte 2015. godine. Srbija je tada u finalu slavila rezultatom 76:68 i okitila se prvi put u istoriji zlatom.

Da selektorka Francuske Valeri Garnije, koja je u Budimpešti napravila skandal na kraju utakmice, nije miljenica srećna posle susreta sa Srbijom potvrdile su i Olimpijske igre u Riju godinu dana kasnije. Srbija je u utakmici za bronzanu medalju slavila rezultatom 70:63.

U zavisnosti iz kog ugla posmatramo, Garnije može da bude srećne ruke po Francusku, ali i bakzus, jer je izgubila čak četiri finala zaredom. Današnje finale je peto uzastopno.

Srbija je drugi put u finalu, posle pomenute 2015. godine. Od osamostaljenja Srbija je stigla do četvrte medalje, treće na Evropskim šampionatima, uz onu sa Olimpijskih igara.

Obe reprezentacije su na putu do finala ostvarile sve pobede. Srbija je slavila protiv Italije (86:81), Grčke (85:51), Crne Gore (87:75), Španije u četvrtfinalu (71:64) i Belgije u polufinalu (74:73). Blago francuskim navijačima jer su im njihove košarkašice priredile daleko manje stresa. Svih pet pobeda dvocifrenom razlikom bilans je „Trikolorki“. Redom su padale Hrvatska (105:63), Češka (71:51), Rusija (85:59), Bosna i Hercegovina (80:67) i Belorusija (71:63).