feljton.rs
22.03.2021.
Biserko je komentarisala i nedavne lokalne izbore u rodnom gradu predsednika DPS Mila Đukanovića gde su izgubili vlast, ističući kako je DPS utvrdio svoju poziciju.
Sonja Biserko, Foto: printscreen
Već je svima jasno da nova vlast nema kapacitet da vodi Crnu Goru u pravcu evroatlantskih integracija. Taj kurs se održava uz pritisak EU i SAD, ali to ne znači da ta vlast neće isprazniti sadržaj crnogorske suverenosti. Svaki njen potez ubrzava urušavanje crnogorskih institucija, ali i koncept evropske Crne Gore – poručuje u razgovoru za Pobjedu Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora u Srbiji, poznata u javnosti još i kao predvodnica tzv. Druge Srbije i ljubitelj lika i dela aktuelnog predsednika Crne Gore Mila Đukanovića.
Biserko ističe da bez obzira na sve prepreke, otežavajuće faktore, unutarnje i vanjske, u izgradnji stabilne demokratske države, crnogorsko društvo i, posebno, politička i intelektualna elita imaju istorijsku odgovornost za razvoj zemlje u skladu s evropskim vrednostima jedinstva u različitosti, multietničkog i multikulturalnog zajedništva.
„U tom smislu DPS i druge suverenističke partije moraju tražiti konsensus za demokratsku Crnu Goru„, kaže.
Biserko je komentarisala i nedavne lokalne izbore u rodnom gradu predsednika DPS Mila Đukanovića gde su izgubili vlast, ističući kako je DPS utvrdio svoju poziciju.
„To ukazuje da su izbori u Nikšiću maksimum koji Beograd može postići. To ne znači da nova vlast u Nikšiću neće težiti poništavanju ostvarenih dostignuća Crne Gore, pre svega u pogledu crnogorskog identiteta. Takođe, težiće da što više isprazni suverenitet Crne Gore. Suprotno očekivanjima da će DPS nestati sa političke scene, pokazuje se da ta partija ostaje relevantan fakor i da je njen opstanak na političkoj sceni izvestan poput drugih partija u regionu naslednica komunističkih partija poput, recimo, SDP u Hrvatskoj i BiH, ali i SPS u Srbiji“, ističe.
Biserko je u zaključku optužila Srbiju za opstrukcije „nacionalne revolucije“ odnosno „samoopredeljenja i oslobađanja“ u Crnoj Gori za koju kaže da je započeta na referendumu 2006. godine.
(feljton.rs/alo)