Izvor: FELJTON.rs
Objavljeno: 27.07.2025.
PAKAO KOJI SE GASI VATROM: Šokantna Strategija Vatrogasaca – Da li je MOGUĆE da namerno pale ŠUME?!

foto drustvene mreze/x
DANAŠNJI NASLOV: To je zanimljiv koncept koji se koristi u kontrolisanom gašenju požara, poznat kao „kontraispaljivanje“ ili „paljenje protivpožarnih frontova“ (backburning/firing out).
POZADINA „DIJABOLIČNE“ TAKTIKE: Kad Vatra Sreće Vatru – Borba za Opstanak Izvan Konvencionalnog
U jeku apokaliptičnih požara koji gutaju hektare šuma širom sveta, jedna taktika vatrogasaca zvuči bizarno, skoro pa dijabolično: vatrogasci namerno pale vatru da bi ugasili požar. Zamislite šok i nevericu laika kada vide brigade kako, umesto da bacaju vodu, podmeću novi plamen! Ovaj fenomen, poznat kao kontraispaljivanje ili „paljenje protivpožarnih frontova“ (backburning/firing out), nije puki hir niti piromanski nagon, već genijalna, ali brutalna strategija očajnika u borbi protiv nezadrživog prirodnog razaranja.
Kada se šumski požar razbukta do nekontrolisanih razmera, pretvarajući se u monstruoznu vatrenu stihiju koja proždire sve pred sobom, konvencionalne metode gašenja često postaju bespomoćne. Voda, avioni, helikopteri – sve je to samo kap u moru pred vatrenom olujom koja stvara sopstveni vetar i guta kiseonik. U takvim trenucima, profesionalci pribegavaju drastičnim merama. Cilj je jednostavan, ali zastrašujuće efikasan: eliminacijom goriva ispred glavnog požara stvoriti barijeru koju plamen ne može da pređe.
- To je zanimljiv koncept koji se koristi u kontrolisanom gašenju požara, poznat kao „kontraispaljivanje“ ili „paljenje protivpožarnih frontova“ (backburning/firing out).
- 🔥 Znate li da vatrogasci ponekad koriste vatru da bi ugasili požar? Nije paradoks, već genijalna strategija!
- Kada veliki požar nekontrolisano gori, vatrogasci mogu kontrolisano zapaliti manji požar ispred njega. Cilj je da se ove dve vatre sretnu i, kada potroše sav kiseonik i gorivo između sebe, obe ugase. 🧑🚒
- Ovo je napredna taktika koja zahteva veliko znanje i iskustvo, ali je neverovatno efikasna u zaustavljanju širenja požara. Vatra se zaista može gasiti vatrom, ali samo u rukama profesionalaca! #Vatrogasci #GašenjePožara #ProtivpožarnaZaštita #Zanimljivosti
PSIHOLOGIJA EKSTREMNE ODLUKE: Hladna Kalkulacija U Vrućem Paklu – Zašto se Rizik Isplati?
Zašto bi profesionalac, obučen za gašenje, namerno pokrenuo novi požar? Psihologija iza ove odluke je ogoljena suština borbe za preživljavanje: izbor manjeg zla radi sprečavanja katastrofe većih razmera. Vatrogasci, suočeni sa vatrenom frontom koja napreduje nezadrživo prema naseljenim mestima, vitalnoj infrastrukturi ili neprocenjivim prirodnim resursima, moraju doneti odluku u deliću sekunde. Tu nema mesta za emocije ili moralisanje o „paljenju“. To je hladna, strateška kalkulacija: žrtvovati manji deo šume da bi se spasio veći, sprečiti ljudske žrtve i imovinsku štetu.
Ova taktika zahteva izuzetno poznavanje terena, meteoroloških uslova (smera i jačine vetra, vlažnosti vazduha, temperature) i ponašanja vatre. To je ples sa đavolom, gde i najmanja greška može dovesti do apokaliptičnih posledica. Zato se backburning primenjuje samo kao poslednje rešenje, u strogo kontrolisanim uslovima i od strane najiskusnijih timova. Psihološki pritisak na ove ljude je ogroman – na njihovim odlukama vise sudbine celih zajednica.
POTENCIJALNE SUDSKE POSLEDICE I ETIČKA DILEMA: Kad Spasavanje Postane Krivično Delo?
Upravo zbog visokog rizika i namernog podmetanja vatre (koliko god kontrolisanog), kontraispaljivanje otvara ozbiljne etičke i pravne dileme:
- Pravna Odgovornost: U slučaju greške, ako se „kontrolisani“ požar otme kontroli i nanese štetu, ko snosi odgovornost? Da li je to pojedinac koji je doneo odluku, komanda, ili država? Potencijalne sudske posledice kreću se od građanskih tužbi za naknadu štete (ako uništena imovina nije direktno ugrožena glavnim požarom, već „kontrolisanim“), pa sve do krivičnih prijava za izazivanje opšte opasnosti ili uništavanje imovine, ukoliko se dokaže gruba nepažnja ili prekršaj protokola. Svaka zemlja ima specifične zakone o vanrednim situacijama i ovlašćenjima vatrogasaca, ali granica između herojskog spasavanja i krivičnog dela može biti veoma tanka.
- Javni Interes vs. Uništenje: Javno je u interesu zaštititi živote i imovinu. Ali, da li je etički prihvatljivo spaliti deo prirode da bi se spasio drugi, čak i kada je to „manje zlo“? Zajednice čija imovina možda nije bila direktno u opasnosti od glavnog požara, ali je stradala od „kontrolisanog paljenja“, suočavaju se sa gorčinom i nepravdom. Ovo stvara dubok jaz u poverenju između građana i službi za hitne intervencije.
- Perspektiva Žrtve/Zajednice: Za ljude koji žive u pogođenim područjima, svaka vatra je noćna mora. Zamislite poljoprivrednika koji gleda kako vatrogasci pale njegove njive da bi „zaustavili“ veći požar. Osećaj nemoći, besa i gubitka je neizmeran. Iako shvataju „veću sliku“, lična tragedija je prevelika. Uticaj na zajednicu je traumatičan: ne samo fizičko uništenje, već i psihološke rane, nepoverenje i dugoročne ekološke posledice uništenog ekosistema.
AKCIJA NA IVICI RAZUMA: Detalji Taktike „Vatra Protiv Vatre“
Tehnika kontraispaljivanja funkcioniše ovako: kada se front nekontrolisanog požara približava određenoj liniji odbrane (put, reka, veštački prosek), vatrogasci kontrolisano pale vegetaciju ispred te linije, kreirajući manji, usmereni požar. Ovaj „kontra-požar“ se širi prema glavnom požaru. Kada se sretnu, obe vatre ostanu bez goriva između sebe i, što je ključno, bez kiseonika. Vatra zahteva kiseonik da bi gorela; kada se dva plamena sretnu, oni efikasno „progutaju“ kiseonik iz zone kontakta, ugušivši se.
Ovo je napredna taktika koja se izvodi uz striktne procedure:
- Procena uslova: Brzina i smer vetra, vlažnost vegetacije, teren.
- Stvaranje „linije paljenja“: Vatrogasci ručno ili mehanizovano prave prosek (firebreak) ili koriste prirodne barijere (reke, puteve).
- Kontrolisano paljenje: Koriste se plamenobacači ili zapaljive materije kako bi se precizno kontrolisalo širenje kontra-požara.
- Praćenje i osiguravanje: Timovi stalno nadziru ponašanje obe vatre i osiguravaju da se kontra-požar ne otme kontroli.
Iako je neverovatno efikasna u zaustavljanju širenja požara koji preti katastrofom, ova taktika je mač sa dve oštrice. Vatra se zaista može gasiti vatrom, ali samo u rukama istinskih majstora vatre, onih koji su spremni da preuzmu rizik i nose teret potencijalnih, strašnih posledica. Svaki put kada se ova taktika primeni, to je svedočanstvo o herojskoj borbi čoveka protiv nemilosrdne prirode, ali i mračan podsetnik na cene koje se moraju platiti.
NAPOMENA: Svi tekstovi objavljeni na portalu FELJTON.rs su autorsko delo i isključiva svojina redakcije i autora. Zabranjeno je svako neovlašćeno kopiranje, preuzimanje i objavljivanje tekstova bez pismene saglasnosti redakcije. U skladu sa Zakon o autorskim i srodnim pravima Republike Srbije
, svako neovlašćeno korišćenje sadržaja portala podleže zakonskoj odgovornosti. Izuzetak su zvanične izjave, saopštenja i javni dokumenti, koji se mogu preuzimati uz obavezno navođenje izvora.
ODRICANJE OD ODGOVORNOSTI: Mišljenja izneta u komentarima, kolumnama i autorskim tekstovima su lični stavovi autora i ne odražavaju nužno uredničku politiku portala FELJTON.rs. Portal FELJTON.rs ne preuzima odgovornost za sadržaj komentara posetilaca. Za sve sporove nadležan je Sud u Novom Sadu.
Leave a Reply