Izvor: FELJTON.rs Objavljeno: 19.07.2025.
Novi Sad, 19. jul 2025. – U lavirintu srpskog pravosuđa, gde se zakoni često prelamaju kroz prizmu političkih interesa, poslednji potezi predsednika Aleksandra Vučića bacili su senku na samu ideju pravde. Dok se građani guše u svakodnevnim problemima, a sudovi rade sporije od puževe volje, najava pomilovanja za stranačke aktiviste i vozačicu s blokade, izazvala je ne samo „histeriju“ u delu medija, već i otvorila Pandorinu kutiju optužbi, kontra-optužbi i jezivog ciklusa nekažnjivosti koji obuhvata i vlast i opoziciju.

Foto: Instagram/buducnostsrbijeav
Ovo je tema koja pruža bogat materijal za feljtonski pristup, jer zalazi duboko u političke igre, etičke dileme i disfunkcije sistema.
Predsednička milost: Blagoslov ili zloupotreba?
Odluka predsednika Vučića da pomiluje četvoricu aktivista SNS-a koji su „branili stranačke prostorije“ u Novom Sadu, kao i najava oprosta mladoj vozačici s blokade na Novom Beogradu, u javnosti je predstavljena kao „akt milosti“. Međutim, za mnoge, to je opasan presedan. Društvo sudija Srbije, retko kad tako direktno, kritikovalo je predsednikov potez, zahtevajući „zvanično navođenje razloga“ i upozoravajući da su pomilovanja „izuzetak od principa pravne države“.
Psihologija moći: Zašto se predsednik odlučuje na ovakve poteze? Da li je reč o jačanju lojalnosti unutar sopstvenih redova, slanju poruke „ko je gazda“ ili pak o testiranju granica pravosudnog sistema? Svaka odluka o pomilovanju šalje jasnu poruku: za neke, pravda je fleksibilna kategorija. To stvara osećaj nepravde kod običnog građanina, koji se bori za svaku sitnicu u sistemu, dok „izabrani“ dobijaju oproste.
Sudijska etika na udaru: Slučaj Marine Barbir
Odgovor na kritike Društva sudija usledio je munjevito, i to iz medija bliskih vlasti, koji su „otkrili“ skandalozne detalje iz života sudije Višeg suda u Beogradu Marine Barbir, članice Upravnog odbora Društva sudija Srbije. Ova kontraofanziva baca svetlo na mračnu stranu međusobnih optužbi, gde se etika i integritet sudstva dovode u pitanje putem „porodične biografije“.
Prema objavljenim informacijama, brat sudije Barbir, Vladimir, osuđen je 2017. na uslovnu kaznu zbog napada na službeno lice, uz brisanje iz evidencije, a protiv njega je podneto još šest krivičnih prijava za krađu, nasilje u porodici i sprečavanje službenog lica. Tu je i zet, Siniša Kurteš, osuđen na preko tri godine zatvora zbog trgovine drogom, pa čak i za sumnju u trgovinu ljudima (vrbovanje i prebacivanje žena radi seksualne eksploatacije na KiM).
Ovaj „dosije“ Marine Barbir, iako ne govori direktno o njenom radu, u javnosti otvara bolno pitanje: Da li je pravosudni sistem zaista nezavisan i imun na „porodične veze“, ili su to samo providne optužbe u političkom obračunu? Gde je granica između ličnog života i profesionalnog integriteta, pogotovo kada se radi o onima koji dele pravdu? Ovakvi napadi na sudije služe za diskreditaciju institucije, a ne za rešavanje problema.
Niški „borbeni krug“ korupcije: Kad hapšenja postanu unapređenja
Dok se političke elite prepucavaju, a sudije su pod unakrsnom paljbom, situacija u Nišu nudi grotesknu sliku „borbe protiv korupcije“ koju je predsednik Vučić najavio. Spektakularna hapšenja u februaru, uključujući bivšu gradonačelnicu Draganu Sotirovski (koja je i dalje u pritvoru, uz stalna produženja), trebalo je da označe „pravu borbu“. Međutim, rezultat je daleko od toga.
- Nenad Stanković „Neša Guska“, osumnjičen za oštećenje budžeta grada, iz pritvora je direktno katapultiran na mesto predsednika niškog fudbalskog kluba „Sinđelić“. Bez prethodnog fudbalskog iskustva.
- Dr Milorad Jerkan, direktor Doma zdravlja, uhapšen u istoj akciji, samo nekoliko meseci kasnije dobija Orden Karađorđeve zvezde trećeg stepena od predsednika Vučića lično, uz pohvale da je „divan čovek“.
Poslanica Stranke slobode i pravde Jelena Milošević jasno ističe: „Ovo je primer da je najava borbe protiv korupcije trajala duže od same borbe.“ Ona tvrdi da su spektakularna hapšenja bila predstava, iskorišćena za „skupljanje jeftinih političkih poena“, dok su pravi krivci ostali netaknuti ili su čak nagrađeni.
Sudske posledice i začarani krug:
Ovakva situacija ima duboke sudske i društvene posledice:
- Gubitak Poverenja u Pravosuđe: Kada se funkcioneri osumnjičeni za korupciju nagrađuju, a sudije javno diskredituju, poverenje građana u pravosudni sistem se drastično smanjuje. Ovo je opasno po temelje pravne države.
- Destrukcija Borbe Protiv Korupcije: Ukoliko hapšenja služe samo kao politički alat, bez stvarnih presuda i kazni za visoke funkcionere, cela borba protiv korupcije postaje farsa.
- Polarizacija Društva: Konstantni sukobi između vlasti, opozicije i delova pravosuđa, uz međusobno optuživanje za kriminal, produbljuju jaz u društvu i sprečavaju konstruktivni dijalog.
- Nepravda za „Male Ljude“: Dok se velika riba izvlači iz mreže, obični građani, koji prekrše mnogo manji zakon, suočavaju se sa punom snagom pravnog sistema. To stvara osećaj da zakon nije isti za sve.
U ovakvom ambijentu, gde se „pravda“ preplice sa „politikom“, a „milost“ sa „moći“, srpsko društvo je zarobljeno u začaranom krugu. Slučajevi poput pomilovanja i niškog „nagradnog kruga“ korupcije samo su simptomi dubljeg problema – disfunkcije sistema u kojem su svi u nekom smislu saučesnici: i vlast, i opozicija, i deo pravosuđa, u održavanju statusa kvo koji odgovara samo onima na vrhu piramide. Sve dok se ne prepozna i ne raskine ovaj Gordijev čvor, građani Srbije će ostati taoci igre prestola u senci pravde.
Izvor: Feljton.rs
/Telegram/
https://feljton.rs/category/nuzna-odbrana
Slučaj ubistva Predraga Kostića, sa ovim novim, eksplozivnim detaljima. On otvara pitanja o transparentnosti sudstva, pravu na odbranu, i integritetu samog procesa pravde u Srbiji.
Novi Sad: Provalnik Predrag Kostić razbio staklo i provukao se kroz vrata i osam puta nožem izbo vlasnika kuće. Sudija Vladimir Pecovski drži vlasnika u pritvoru godinu ipo
POSTANITE NAS NOVINAR…


Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs
https://www.facebook.com/feljton.rs

Ako smatrate da je na našem sajtu vaše autorsko pravo nečim prekršeno, molimo da o tome obavestite admina, navedete link ka spornom sadržaju, kao i dokaz da ste vi nosilac autorskog prava. Po dogovoru, ili ćemo sporni sadržaj ukloniti ili potpisati vas kao autora i navesti link ka originalu. feljton.rs@gmail.com
Svaka objavljena vest sa fotografijom, na FELJTON.rs je vec bila javna vest..
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na našim komunikacijskim kanalima krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu feljton.rs@gmail.com Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim.
FELJTON.rs je prešao u novo vlasništvo od 18.6.2025. Novoj redakciji možete postavljati pitanja za vesti koje su nastale od 18.6 2025. Vesti koje su nastale pre 18.6 2025 biće obradjene i neke obrisane..
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku FELJTON.rs
Leave a Reply