FELJTON.rs
Objavljeno: 2.07.2025
Blokadama univerziteta i fakulteta prekršene su brojne odredbe Zakona o visokom obrazovanju, te, kako ističu stručnjaci, od prekršajne, ali i krivične odgovornosti mogu da se izvuku samo ukoliko država odluči da ih abolira, piše Kurir.
Novosadska TV • Redakcija Novosadska TV

Više od 10 različitih odredbi Zakona o visokom obrazovanju prekršeno je od početka blokada fakulteta četiri univerziteta u Srbiji, a pored toga, pojedine visokoškolske ustanove krše u kontinuitetu i Zakon o radu, Zakon o štrajku, Uredbu o minimumu procesa rada fakulteta i univerziteta čiji je osnivač država, Kodeks profesionalne etike, Uredbu o budžetskom računovodstvu…
Kad se sve uzme u obzir, može se zaključiti da su tokom malo više od pet meseci napravljeni brojni zakonski prekršaji, a izvesno i krivični, ističu sagovornici Kurira, ukazujući da samo dobrom voljom države ovi prestupi mogu da se aboliraju.Suspendovan zakon
Profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov ističe za Kurir da i te kako ima elemenata za pravnu odgovornost dekana i rektora.
– Blokadama fakulteta suspendovan je praktično ceo Zakon o visokom obrazovanju, a pogotovo odredbe 3, 4 i 6, koje su načela na kojima počiva univerzitet. Time je praktično njegova autonomija od nastavno-naučne izopačena i pretvorena u političko-teritorijalnu autonomiju. Jer niti se na univerzitete, odnosno fakultete može ući, niti u njima državni organi smeju da intervenišu, niti se obavljaju one delatnosti koje čine sadržinu visokog obrazovanja po zakonu, pa je samim tim uspostavljen jedan pravni nonsens da je univerzitet pretvoren u državu u državi. A ako je neko sebi prigrabio pravo da suspenduje državu u njenoj instituciji i na njenoj teritoriji, onda je reč o najgorem obliku uzurpacije javnih ovlašćenja – ističe Petrov.Jasna ovlašćenja: Kazne i do dva miliona dinara
Članom 135 Zakona o visokom obrazovanju jasno je propisano da nadzor nad radom visokoškolskih ustanova vrši Ministarstvo prosvete, kao i da je inspektor ovlašćen, između ostalog, da privremeno zabrani obavljanje delatnosti visokog obrazovanja, odnosno izvođenje studijskog programa pravnom licu, da izrekne opomenu i naloži ili predloži mere i ostavi primereni rok za otklanjanje uočenih nezakonitosti, da predloži ministru razrešenje organa poslovođenja samostalne visokoškolske ustanove koja u svom sastavu nema visokoškolske jedinice, da nadležnom pravosudnom organu podnese krivičnu prijavu, prijavu za privredni prestup, odnosno zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, odnosno da izda prekršajni nalog.
Članom 136 Zakona propisano je da će se novčanom kaznom od 200.000 do 2.000.000 dinara kazniti za prekršaj visokoškolska ustanova ako ne organizuje predavanja i druge oblike nastave, kao i da će se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniti odgovorno lice u visokoškolskoj ustanovi za isti prekršaj.
Konkretni propisi koji su povređeni, napominje, nepobitan su dokaz da odgovorna lica na univerzitetima i fakultetima mogu odgovarati krivično i prekršajno.
– Da ne spominjemo i etičku odgovornost. Pritom, studenti koji su svojim blokadama okupirali državnu imovinu takođe su odgovorni, i to najmanje disciplinski, a u zavisnosti od konkretnih okolnosti na pojedinim fakultetima, možda čak i krivično. Sve ovo ne treba tumačiti ni kao politički pritisak ni pritisak od strane državnih vlasti ili nekih pojedinaca, već kao poslednju opomenu pred isključenje. To isključenje će, nažalost, dovesti univerzitet do tačke u kojoj za njega u aktuelnom statusu više nema spasa – konstatovao je Petrov.Krivična odgovornost
I politički analitičar Dejan Miletić za Kurir ističe da je evidentno da postoje brojna kršenja pravila i zakona.
– Ima elemenata i prekršajne, a možda čak i krivične odgovornosti. Ono pak što možemo da vidimo iz dosadašnjih razgovora premijera i rektora Beogradskog univerziteta, jeste da oni idu u smeru da se stvari aboliraju i da se ide ka završetku školske, odnosno akademske godine na što bezbedniji način. Suština je da sigurno postoje stvari koje jedino nekom posebnom tolerancijom države mogu biti zanemarene – napomenuo je on.Brojni prekršaji: Evo gde je sve povređen zakon
Samo neki od prekršaja koji su napravljeni su nepoštovanje člana 4 Zakona o visokom obrazovanju, koji propisuje zabranu svih vidova diskriminacije, dok je članom 101, između ostalog, definisano da postoji pravo na podjednako kvalitetne uslove studija za sve studente, kao i na različitost i zaštitu od diskriminacije.
Dalje, članom 8 Zakona propisano je da se u akademskom prostoru ne mogu organizovati aktivnosti koje nisu povezane s delatnošću odgovarajuće visokoškolske ustanove, osim uz njenu dozvolu, dok po članu 43, stav 10, Zakona na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili versko organizovanje i delovanje.
Član 50, stav 1 i 3, Zakona jasno definiše da su nepokretnosti i druga sredstva obezbeđeni od strane države za osnivanje i rad visokoškolske ustanove u državnoj svojini, kao i da se mogu koristiti samo u funkciji obavljanja delatnosti utvrđenih ovim zakonom. Takođe, članom 64, stav 3, propisano je da je rektor dužan da pisanim putem upozori dekana i savet fakulteta na postupanje i odluke suprotne ovom zakonu ili statutu univerziteta.
Prekršen je i član 65, stav 1, koji propisuje da stručni organ visokoškolske ustanove odlučuje o pitanjima od interesa za ostvarivanje nastavnog, naučnog, umetničkog i istraživačkog rada, dok je stavom 7 propisano da stručni organ donosi kodeks profesionalne etike i pravila ponašanja kojim se utvrđuju etička načela (objavljivanje naučnih rezultata, odnos prema intelektualnoj svojini…).
Članom 96 Zakona propisano je, između ostalog, da je visokoškolska ustanova dužna da organizuje predavanja i druge oblike nastave za sve studente, da se nastava organizuje i izvodi u sedištu visokoškolske ustanove, da se na odgovarajući način, tačno i blagovremeno, studenti informišu o načinu, vremenu i mestu održavanja nastave.
Istovremeno, članom 101 Zakona propisana su prava i obaveze studenata, te između ostalog student ima pravo na upis, kvalitetno školovanje i objektivno ocenjivanje; blagovremeno i tačno informisanje o pitanjima koja se odnose na studije, povlastice koje proizlaze iz statusa studenta; podjednako kvalitetni uslovi studija za sve studente, na različitost i zaštitu od diskriminacije, ali i pravo na žalbu ukoliko visokoškolska ustanova prekrši neku od obaveza. Takođe je, članom 108, definisana disciplinska odgovornost studenata, dok je članom 109 propisano, između ostalog, da status studenta prestaje u slučaju neupisivanja školske godine.
Novi Sad: Provalnik Predrag Kostić razbio staklo i provukao se kroz vrata i osam puta nožem izbo vlasnika kuće. Sudija Vladimir Pecovski drži vlasnika u pritvoru godinu ipo
POSTANITE NAS NOVINAR…


Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs/
https://www.facebook.com/feljton.rs

Ako smatrate da je na našem sajtu vaše autorsko pravo nečim prekršeno, molimo da o tome obavestite admina, navedete link ka spornom sadržaju, kao i dokaz da ste vi nosilac autorskog prava. Po dogovoru, ili ćemo sporni sadržaj ukloniti ili potpisati vas kao autora i navesti link ka originalu. feljton.rs@gmail.com
Svaka objavljena vest sa fotografijom, na FELJTON.rs je vec bila javna vest..
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na našim komunikacijskim kanalima krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu feljton.rs@gmail.com Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim.
FELJTON.rs je prešao u novo vlasništvo od 18.6.2025. Novoj redakciji možete postavljati pitanja za vesti koje su nastale od 18.6 2025. Vesti koje su nastale pre 18.6 2025 biće obradjene i neke obrisane..
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku FELJTON.rsEdit