FELJTON.rs
31.07.2021.
Sin predsednika Srbije Aleksandra Vučića Danilo Vučić uslikan je prekjuče na stadionu u ruskom gradu Samari tokom utakmice Srbija – Kostarika u društvu navijača među kojima su novinari FELJTON.rs-a prepoznali one iz ekipe ubijenog Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi. Protiv njih vođeni su postupci za različita krivična dela.
Fotografija sa svetskog prvenstva u fudbalu na kojoj sin predsednika Danilo Vučić navija sa osobama iz kriminogene sredine pojavila se juče na navijačkim forumima, portalima i društvenim mrežama i izazvala brojne komentare.
Ova slika izgleda kao zamrznuti kadar sa snimka utakmice. Novinari KRIK-a pronašli su još jednu fotografiju novinske agencije „Asošijeted Pres“ na kojoj se vidi ista grupa navijača.
Fotografije prikazuju Danila Vučića kako navija u grupi ljudi, među kojima su novinari prepoznali trojicu navijača iz ekipe ubijenog Aleksandra Stankovića, poznatijeg kao Sale Mutavi. Svi su obučeni u iste majice sa iscrtanim Kosovom i natpisom „Nema predaje“, humanitarne organizacije „Srbi za Srbe“.
Na slici sa stadiona, treći zdesna koji se nogama oslanja na šipku je Aleksandar Vidojević, kako su prepoznali novinari. On je član skupštine fudbalskog kluba Partizana kao predstavnik navijača. Vidojević je danas jedan od uticajnijih u ekipi koju nakon Stankovićevog ubistva, predvodi njegov najbliži saradnik Veljko Belivuk.
Vidojević je vodio navijanje na utakmici Partizan – Čukarički u aprilu ove godine kada je grupa Partizanovih navijača isterala pripadnike Žandarmerije sa južne tribine.
Protiv njega vođeni su postupci za nasilničko ponašanje na utakmici, razbojništvo i nedozvoljeno nošenje oružja, rečeno je feljton.rs-u iz više beogradskih tužilaštava. Prijava, za nasilje na utakmici, je odbačena.
Odmah iza Vidojevića sa desne strane, sa kačketom, stoji Boris Karapandžić, prepoznali su novinari. On je osuđivan zbog trgovine drogom, držanje oružja, kao i demoliranja kafića „Holivud“ u vlasništvu bivšeg vođe navijača Aleksandra Vavića na Karaburmi 2013.
Novinari KRIK-a redovno su Karapandžića viđali na suđenju Veljku Belivuku, kako ga bodri iz publike. Belivuku se sudilo za pomaganje u ubistvu, ali je oslobođen u maju ove godine.
Prvi sleva, sa rukama u vazduhu, je Nemanja Srećković koga su novinari KRIK-a prepoznali po tetovaži sa likom Aleksandra Stankovića na levoj mišici. Srećković je bio član skupštine fudbalskog kluba Partizan 2016, a nije poznato da li je protiv njega vođen ikakav postupak.
Novinari su pokušali da saznaju i da li Danilo Vučić ima obezbeđenje koje država dodeljuje.
Po Zakonu o predsedniku republike, „članove njegovog domaćinstva obezbeđuju policija, Vojska Srbije i drugi organi u skladu sa potrebama predsednika republike“.
Ministarstvo odbrane do objavljivanja teksta nije odgovorilo na pitanja novinara KRIK-a o obezbeđenju predsednikovog sina.
Komentar u vezi sa fotografijama koje su se pojavile u javnosti nije stigao ni od predsednika kome su pitanja upućena posredstvom savetnice za odnose sa javnošću Suzane Vasiljević.
Ko je Sale Mutavi
Aleksandar Stanković Sale Mutavi sa svojom navijačkom grupom „Janjičari“ postao je uticajan na južnoj Partizanovoj tribini 2013. godine. Pre toga, bio je navijač suparničkog kluba Crvena zvezda.
Iste te godine, osuđen je kao vođa grupe koja je prodavala drogu, ali nikada nije otišao u zatvor.Sud mu je čak 12 puta odložio služenje zatvorske kazne pošto je donosio lekarska uverenja da je navodno lošeg zdravlja, kako je FELJTON.rs ranije otkrio.
Šira javnost prvi put je čula za njega u aprilu 2016. godine kada su objavljeni snimci brutalnog prebijanja članova obezbeđenja direktora Partizana Miloša Vazure. Na snimcima sigurnosnih kamera videlo se kako dvojica Stankovićevih bliskih saradnika udaraju i šutiraju obezbeđenje, dok on to posmatra. Stanković je posmatrao izbliza scenu, a potom je po odlasku nogom dokačio pretučenog čoveka.
Dvojica nasilnika su uhapšena, ali ne i Stanković. Tužilaštvo ga nije ni pozvalo na razgovor. Na pitanje novinara zašto nije pokrenut postupak protiv Stankovića, premijer Aleksandar Vučić rekao je da „taj jedan nikoga nije pipnuo“.
Jedan iz Stankovićeve ekipe Borko Aranitović obezbeđivao je Vučićevu inauguraciju u junu prošle godine kada je učestvovao u nasilnom udaljavanju novinara i građana sa skupa. Krivična prijava u ovom slučaju je odbačena.
Stanković je ubijen je u oktobru te godine. Sa njim je u trenutku ubistva bio Milorad Đurić, zatvorski čuvar na godišnjem odmoru koji je radio kao njegov telohranitelj.
U javnosti su otkrivene i njegove veze sa Nenadom Vučkovićem Vučkom, pripadnikom Žandarmerije.
Posle Stankovićevog ubistva ministar policije Nebojša Stefanović održao je konferenciju za novinare na kojoj je najavio oštar odgovor države i rat mafiji. Do danas, međutim, ni Stankovićevo ubistvo nije rasvetljeno.
POSTANITE NAS NOVINAR…
Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs/
https://www.facebook.com/feljton.rs+
(FELJTON.rs/krik)