FELJTON.rs
17.10.2022.
URBAN-PREX projekat je novi korak u istraživanju poplava koje su izazvane atmosferskim padavinama u Evropi
Ekstremne padavine i poplave u gradovima su velika smetnja normalnom funkcionisanju stanovnika urbanih sredina. Zbog obilnih padavina putevi neretko budu blokirani, a građani sprečeni da dođu do posla ili škola.
Za ovaj tip polava specifične su i velike ekonomske štete, a ove probleme kao glavnu temu imaju veliki svetski projekti u Parizu, Roterdamu, Londonu i drugim gradovima.
Takođe, ovi problemi se istražuju i na brojnim univerzitetima kao što je Univerzitet u Njukastlu.
URBAN-PREX projekat je novi korak u istraživanju poplava koje su izazvane atmosferskim padavinama u Evropi. Aktivnosti su usmerene na praćenje i prognozu pojave i intenziteta padavina i poplava u gradskim sredinama u Novom Sadu i Segedinu.
Koordinator URBAN-PREX projekta bio je profesor Prirodnomatematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu dr Stevan Savić koji je za portal Espreso istakao sve prednosti razvoja online javnog sistema za rano upozoravanje na ekstremne padavine.
– Klimatske promene uzrokuju porast frekventnosti i intenziteta padavina, pa samim tim i pojave poplava u gradskim sredinama na prostoru Centralne i Jugoistočne Evrope. Na osnovu toga, URBAN-PREX projekat imao je za cilj da pruži dobar primer implementacije inovativnog praćenja i prognoziranja i razvoj online javnog sistema za rano upozoravanje na ekstremne padavine i poplave u gradskim sredinama međugraničnog područja Mađarske i Srbije, ističe dr Stevan Savić za naš portal.
URBAN-PREX projekat, sa punim nazivom Praćenje, prognoziranje i razvoj online javnog sistema za rano upozoravanje na ekstremne padavine i poplave u gradskim sredinama međugraničnog područja Mađarske i Srbije (eng. Monitoring, forecasting and development of online public early warning system for extreme precipitations and pluvial floods in urban areas in the Hungarian-Serbian cross-border region), počeo je sa realizacijom 01.11.2017. godine, a sve aktivnosti su realizovane do 31.10.2019., odnosno projekat je trajao 2 godine.
Prema rečima našeg sagovornika, ovo su bili glavni ciljevi projekta:
– implementacija monitoring sistema sa padavinskim stanicama (kišomerima) u gradskim sredinama u Novom Sadu i Segedinu u cilju detaljnog praćenja ekstremnih i intenzivnih padavina;
– kreiranje dvodnevne prognoze padavina iznad prekograničnog područja (Vojvodina u Srbiji i dve županije u Mađarskoj) u cilju mogućnosti najava ekstremnih padavina;
– informisanje javnih institucija, stejkholdera i stanovništva o pojavama pluvijalnih poplava u gradskim sredinama koje nastaju nakon ekstremnih padavina; – da se predstavi da na osnovu celokupnog monitoring sistema može da se obezbedi bolja prevencija i adaptacija od pluvijalnih poplava.
Kako objašnjava koordinator URBAN-PREX projekta, kroz aktivnosti instalirana je mreža padavinskih stanica u Novom Sadu. Ukupno je postavljeno 19 senzora na 15 različitih lokacija (15 padavinskih senzora/kišomera, 2 radarska padavinska senzora i 2 automatske meteorološke stanice).
– U Segedinu je postavljeno ukupno 11 senzora (10 padavinskih senzora/kišomera i 1 automatska meteorološka stanica). Cilj ove dve mreže padavinskih stanica jeste da stanovništvo može u realnom vremenu da se informiše o visini padavina. Skoro svaki deo grada je pokriven sa jednom padavinskom stanicom, što je veoma značajno za stanovništvo, jer padavine imaju veoma izražen lokalni karakter (naročito leti i tokom kasnog proleća). Na osnovu ovakvog monitoringa, svaki stanovnik u Novom Sadu i Segedinu može da se informiše da li trenutno ima padavina u njegovom kraju i kolikog je intenziteta (u smislu kako da se obuče i da li da nosi kišobran), kaže profesor Stevan Savić.
U cilju predviđanja eventualnih ekstremnih padavina, kreiran je model dvodnevne prognoze padavina koji, kako ističe koordinator ovog projekta dr Savić, pokriva ne samo dva najveća grada u regionu, Novi Sad i Segedin, nego i celo prekogranično područje između Srbije i Mađarske.
– Prognostički model nam može pokazati gde i sa koliko intenziteta možemo očekivati padavine za dva dana unapred. Ovaj prognostički model ima značaj u informisanju stanovništva, ali takodje i nadležnih institucija, da se na vreme i adekvatno pripreme u slučaju ekstremnih padavina. Model prognoze funkcioniše na bazi globalnih satelitskih meteoroloških podataka i na osnovu toga daje vremensko/prostorni prognostički rezultat o mogućim padavinama. Detaljna prognoza padavina, pored Novog Sada, može da se vidi i za još 12 gradova u Vojvodini (Vršac, Pančevo, Zrenjanin, Subotica, Sombor, Kikinda, Sremska Mitrovica, Ruma, Bačka Palanka, Bečej, Senta i Bačka Topola), a za Novi Sad, prognostički model ide na mikro nivo, odnosno daje prognozu za 9 distrikta (Centar, Liman, Telep, Bistrica, Sajam, Petrovaradin, Kać, Sremski Karlovci, Severna zona).
Podaci o prognozi padavina, u vidu prostorne mape, mogu se uvek pratiti preko vebsajta projekta.
Osim toga, građani će putem pomenute veb stranice biti obavešteni o potencijalnim opasnostima što ima veliki praktični značaj za svakodnevni život.
– Na osnovu podataka iz prognostičkog modela i podataka sa padavinskih stanica kreiran je javni sistem rane najave od pluvijalnih poplava (early warning system). Podaci o potencijalno mogućim poplavama u gradskim sredinama se mogu pratiti preko vebsajta projekta. Sistem sadrži tri nivoa rane najave, odnosno u zavisnosti od intenziteta padavina javlja se zeleni nivo (nema mogućnosti pojave poplava), žuti nivo (potoji verovatnoća pojave poplava) i crveni nivo (sigurna pojava pluvijalnih poplava). Sistem rane najave je podešen za Novi Sad i Segedin po delovima grada, odnosno distriktima, što ima praktični značaj za stanovništvo, kaže za Espreso profesor Stevan Savić i dodaje da većina stanovnika zna koji delovi grada, ulica, podvožnjaka, raskrsnica uvek budu poplavljeni nakon obilnih kiša
– Na osnovu podataka o ranim najavama po delovima grada, stanovnici će biti obavešteni da li treba da izbegavaju određene ulice ili delove grada, ističe koordinator URBAN-PREX projekta, profesor Prirodnomatematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu dr Stevan Savić.
Zašto dolazi do poplava u gradskim sredinama?
Viša temperatura vazduha u gradskim sredinama (urbano toplotno ostrvo) kao i povećana koncentracija mikro čestica u vazduhu, imaju za posledicu povećanu količinu i intenzitet padavina u gradskim sredinama (u odnosu na seosku sredinu).
Često, zbog nedostatka vegetacije, sa veštačkih gradskih površina atmosferske vode usmerene su ka komunalnoj i kišnoj kanalizacionoj mreži. Ovi gradski sistemi imaju svoja ograničenja u mogućnosti prihvata atmosferskih voda pa kao posledica, intenzivne padavine mogu izazvati poplave. Višak vode u komunalnoj kanalizacionoj mreži može izazvati i izlivanje komunalne kanalizacije po gradskim ulicama.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Grada Novog Sada, Gradske uprave za kulturu. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
FELJTON.rs U SRBIJI NEMAMO KONKURENCIJU! FELJTON.rs najcitanije novine u Srbiji..
Posaljite nam vase snimke u DM a mi cemo ih odmah objaviti anonimno.
Pošaljite nam vest, fotografiju ili snimak na feljton.rs@gmail.com
HIT VESTI……
Nastavak suđenja Novosađaninu jer je ubio provalnika u kući na Salajci! Tuzioc napravio kobnu gresku..
NE PROPUSTITE…
SLEDECA VEST…
….
SRPSKI STOMATOLOG NUDI NAGRADU OD 50.000 EVRA! građani ce biti BOGATO nagrađeni ukoliko KACE I DELE OVU VEST PO SVOJIM DRUSTVENIM MREZAMA
POSTANITE NAS NOVINAR…
Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs/
https://www.facebook.com/feljton.rs
(FELJTON.rs/espreso.rs)
Ako smatrate da je na našem sajtu vaše autorsko pravo nečim prekršeno, molimo da o tome obavestite admina, navedete link ka spornom sadržaju, kao i dokaz da ste vi nosilac autorskog prava. Po dogovoru, ili ćemo sporni sadržaj ukloniti ili potpisati vas kao autora i navesti link ka originalu. feljton.rs@gmail.com
Svaka objavljena vest sa fotografijom, na FELJTON.rs je vec bila javna vest..