G-E0EWZBLP0V
недеља , 8 септембра 2024
Home / SRBIJA / „MUKA SELJAKA“ PONOVO U NOVČANICIMA: Građani STRAHUJU OD POSKUPLJENJA, MESO prvo na UDARU

„MUKA SELJAKA“ PONOVO U NOVČANICIMA: Građani STRAHUJU OD POSKUPLJENJA, MESO prvo na UDARU

FELJTON.rs
25.09.2022.

Kad je skup kukuruz, meso mora biti još skuplje

Ilustracija, Foto: Profimedia

Građani Srbije ponovo bi u svom novčaniku mogli da osete „muku seljaka“, kome je prvo suša ozbiljno umanjila količine osnovne hrane za stoku a sada kiše prete da zatruju i ono malo što je rodilo

– Kukuruz će, uz soju, biti ratarska kultura koja je najteže podnela ovogodišnju sušu. Očekuje se značajan podbačaj roda, optimistične procene su da bi prosečan prinos mogao biti samo 4,5 do pet tona po hektaru. Sa 960.000 hektara moglo bi se dobiti oko 4,5 miliona tona, što jeste dovoljno za naše potrebe a s prelaznim zalihama moglo bi da bude nešto malo i za izvoz.

Međutim, definitivno će država biti prinuđena da uvede nepopularnu kontrolu izvoza, kroz kvote, dozvole… Nadamo se da baš potpune zabrane neće biti – kaže za 24sedam Žarko Galetin, agroekonomski konsultant.

Da na poljima rod teško da prelazi četiri tone potvrđuje nam i Petar Radić, savetnik za proizvodnja pitanja u Zadružnom savezu Vojvodine.

– To je izuzetno nisko za kukuruz, i biće problema za bilanse. Teško će biti i sa sojom, koja je delom prezrela a delom još zelena zbog retrovegetacije koju su izazvale kiše. Povećana vlaga zbog vremena kao i bujanja korova, povećaće vlažnost zrna a time i odbitke u kvalitetu – napominje Radić.

Kukuruz
foto: Stefan Jokić

Kad je skup kukuruz, meso mora biti još skuplje

Kada neke robe nema, i tu kukuruz nije nikakav izuzetak, raste joj cena i to pokazuje i kretanje na berzama i kod nas i u svetu. Na produktnoj berzi u Novom Sadu kukuruz se prodaje po 34 dinara za kilogram (plus PDV). To je cena koja je 58 odsto veća nego prošle godine u ovo doba a više nego duplo veća nego što je bila u 2020.

Tih 290 evra po toni, kada se srpska cena prevede u „tvrdu valutu“ je manja od, na primer one sa Pariske berze (Matif) ali i tamo su godišnji odnosi isti. Kukuruz danas košta 338 evra po toni, prošle godine je bio 222 evra (-52 odsto), a 2020. godine samo 171 evro.

– Cene rastu ali je pitanje kako će proči naš izvoz jer s jedne strane nizak vodostaj ometa transport a s druge imaćemo problem sa kvalitetom zrna, koji bi dodatno mogao da se naruši produženim čuvanjem i napadima insekata – napominje Radić.

A kada raste cena kukuruza, koji je osnovna hrana za stoku, rašće i cena mesa, kako govedine i svinjetine, tako i živine.

– Da, mora da poskupi i meso. Kod nas država jest zamrzla cenu za neke vrste i kategorije mesa ali svako prekomerno uplitanje u tržište na kraju dovede ili do toga da cena skoči ili da robe nema. Vidimo to kod šećera i mleka, iako se i te „zamrznute“ cene periodično podižu. Kod mesa, međutim, mislim da ne bi bilo velikog poskupljena i da nema zamrzavanja jer tržište je dosad već odradilo veliki deo posla u korekciji cene. Hrana je skupa i nema prostora za značajno povećanje cena – smatra ovaj stručnjak, svojevremeno i dugogodišnji direktor Produktne beze u Novom Sadu.

Cene mesa u Srbiji, koje su inače ograničene za pojedine vrste i kategorije, za poslednjih godinu dana su porasle od petnaestak do više od 40 odsto. Od mesa kontrolisane cene najviše je poskupeo juneći but, 41,2 odsto prema podacima Cenoteka.rs, a sada je cena oko 1.200 dinara za kilogram. Svinjski but bez kostiju, sa oko 730 dinara za kilogram, skuplji je za oko 21 odsto a pileće grudi (720 dinara) za 16 odsto.

Mesara, meso
foto: Emilija Jovanović

S aflatoksinom nema drame, ali…

Žarko Galetin kaže da nije ćuo da ove godine imamo problem sa aflatoksinom, mikotoksinom zbog kojeg je izbila velika afera sa mlekom 2012. godine, ali i da treba biti obazriv.

– Zbog zabrane izvoza kukuruza i pšenice nismo mogli da na vreme ispraznimo skladišta i izvršimo dobro dezinfekciju pred novi rod. Zbog tog treba povišen oprez, jer čak i ako aflatoksina nema mnogo u zrnu na poljima, može se razviti u skladištima.

Petar Radić kaže da je kukuruz ove godine značajno zaražen insektima na polju i da će zbog toga čuvanje biti poseban izazov i iziskivati dodatan napor.

– Što se tiče aflatoksina, godina je bila vremenski takva da postoje uslovi za povećan nivo ali za to ćemo morati da sačekamo analize iz laboratorija, pogotovo kod povećanog izvoza – napominje Radić.

Srbija je najveći problem s aflatoksinom u kukuruzu a zbog toga i u mleku, imala tokom izrazito sušne 2012, kada je polovina roda bila zaražena. Ne samo da je mleko bilo sa povišenim nivoom ovog kancerogenom otrova, nego je prema podacima „Žita Srbije”, naredna ekonomska godina (od žetve do žetve) završena sa izvozom od svega 500.000 tona, pet puta manjim od prethodnih sezona.

Problema je bilo i prošle godine, kada su rezultati monitoringa pokazali da je 88 odsto testiranih uzoraka kukuruza bilo kontaminirano sa jednim ili više od jednog mikotoksina, najčešće aflatoksinom B1.

Visoke cene će ostati

Galetin kaže da je ceo svet u sličnoj situaciji, bar na severnoj hemisferi gde, osim možda istoka Evrope i Rusije koja opet nije tako veliki izvoznik kukuruza kao što je to slučaj sa pšenicom, je rod veoma podbacio.

– To nas dovodi u situaciju da se procenjuje da će kukuruza biti približno u količini koja se i proizvede a to dovodi do nervoze i nestabilnosti na globalnom tržištu. Uz to imamo poremećaje zbog rusko-ukrajinskog sukoba, probleme sa logistikom i transportom iz Crnog mora ali i globalno… Veća nervoza, znači i veću cenu i zabrane izvoza, a nivoi na kojima su cene hrane u ionako veoma visoki. I neće brzo splasnuti, jer to smo videli i u prethodnim krizama – zaključuje Žarko Galetin.

Pitanje hrane je i pitanje bezbednosti države

Žarko Galetin upozorava da u situaciji sa visokim cenama kao primarne tako i prerađene hrane država svakako mora da zaštiti svoj proizvodni sektor. – Osnovno je pitanje da zaštitimo naše proizvođače, pre svega mleka i mesa. Moramo da nađemo način da održimo proizvodnju, po svaku cenu jer sad je veoma važno da budemo tržišno i ekonomski nezavisni od uvoza te robe, koje potencijalno neće biti ili će biti preskupa. A mi sada imamo značajan uvoz svinjskog mesa, a evo sada moramo da uvozimo i mleko – napominje Galetin. Petar Radić dodaje da ovako visoka cena kukuruza samo odmaže u očuvanju ionako problematično malobrojnog stočnog fonda u Srbiji, pogotovo u govedarstvu. – Već imamo problema sa mlečnim proizvodima u prodavnicama a vrlo brzo će to napraviti reprekusije i kada je u pitanju svinjarstvo i peradarstvo – pesimističan je Radić.

FELJTON.rs U SRBIJI NEMAMO KONKURENCIJU! FELJTON.rs najcitanije novine u Srbiji..
Posaljite nam vase snimke u DM a mi cemo ih odmah objaviti anonimno.

Pošaljite nam vest, fotografiju ili snimak na feljton.rs@gmail.com

HIT VESTI……

Nastavak suđenja Novosađaninu jer je ubio provalnika u kući na Salajci! Tuzioc napravio kobnu gresku..

NE PROPUSTITE…

SLEDECA VEST…

….

SRPSKI STOMATOLOG NUDI NAGRADU OD 50.000 EVRA! građani ce biti BOGATO nagrađeni ukoliko KACE I DELE OVU VEST PO SVOJIM DRUSTVENIM MREZAMA

POSTANITE NAS NOVINAR…

Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.

Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.

pisite nam

feljton.rs@gmail.com

Pratite nas na društvenim mrežama

https://www.instagram.com/feljton.rs/

https://www.facebook.com/feljton.rs

(FELJTON.rs/espreso.rs)

Ako smatrate da je na našem sajtu vaše autorsko pravo nečim prekršeno, molimo da o tome obavestite admina, navedete link ka spornom sadržaju, kao i dokaz da ste vi nosilac autorskog prava. Po dogovoru, ili ćemo sporni sadržaj ukloniti ili potpisati vas kao autora i navesti link ka originalu. feljton.rs@gmail.com

Svaka objavljena vest sa fotografijom, na FELJTON.rs je vec bila javna vest..

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

7 + 2 =

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

FELJTON.rs

12.11 2021

SRPSKI STOMATOLOG NUDI NAGRADU OD 50.000 EVRA! građani ce biti BOGATO nagrađeni ukoliko KACE I DELE OVU VEST PO SVOJIM DRUSTVENIM MREZAMA

U Novom Sadu je ponovo opljačkana jedna stomatološka ordinacija!

Naime, pljačka se dogodila u ulici Đorđa Zličića broj 44, i to već drugi put u kratkom vremenskom periodu.

 1 / 4 FOTO: PRIVATNA ARHIVA

NE PROPUSTITE…

SRPSKI STOMATOLOG NUDI NAGRADU OD 50.000 EVRA! građani ce biti nagrađeni ukoliko ponude relevantnu informaciju,Ovo su detalji

Prvi put se pljačka dogodila 1. 12. 2017. godine kada je iz ordinacije ukradeno 120 turbina, a pre toga je stomatologu Aleksandru Radoviću nestao automobil iz dvorišta, i potom mu je kuća u kojoj stanuje obijena. 

Stomatolog Aleksandar Radović je za Espreso objasnio kako se sve to izdešavalo i na koga sumnja.

Kada se dogodila prva pljačka priveden je Predrag Kostic, za kim je im bila raspisana potera za tesku kradju, i on mi je 13. januara prošle godine upao u kuću sa nožem. Tada mi je naneo osam uboda, tako da sam jedva ostao živ, i bio sam smrtno ranjen. U tim trenucima, uzeo sam pištolj i u samoodbarni sam ga upucao, objasnio je Radović”. 

foto: Privatna arhiva

Kako kaže, druga pljačka se dogodila 6. juna prošle godine, a za oba puta podneo je i krivične prijave.

Drugog puta mi je nestalo 220 turbina, aparat za espreso kafu, zatim stomatološki kolenjaci u vrednosti od 200 000 evra. Što se tiče ove pljačke, policija još nije ništa otkrila ko je počinilac (izvrsilac), ali se zna tiper, organizato M.A. i njegov sin M.A. USKORO CE BITI OBJAVLJENE NJIHOVE FOTOGRAFIJE SA MESTOM BORAVKA..

Sve nase informacije su dobijene od izvora informacija MUPA Novi Sad

Za informaciju gde je roba prodata i koje ucesnik u pljacki nudim nagradu od 50.000e KOJA CE BITI ISPLACENA ODMAH.

foto: Privatna arhiva

Dodaje da je ponudio nagradu za informaciju, GDE SE DOSTA ZAINTERESOVANIH JAVILO SA RAZNIM INFORMACIJAMA. Jos nije dobijena tacna informacija tako da je nagrada jos aktivna

Juče sam objavio da sam raspisao nagradu za informaciju u vrednosti od 50. 000 evra, pa očekujem da će se neko javiti u narednom vremenskom periodu”, zaključuje Radović

U opisu je naveo da će građani biti nagrađeni ukoliko ponude relevantnu informaciju u vezi sa ovim slučajem oko otkrivanja izvršioca pljačke i poslovnog prostora u kome je ukradena stomatološka oprema. 

Informacije javiti

Novi Sad policijska ispostava klisa

ili pozivom 192

ili DIREKTNO Aleksandru Radovicu

Pratite nas na društvenim mrežama

https://www.instagram.com/feljton.rs/

https://www.facebook.com/feljton.rs

https://twitter.com/FeljtonRs

(feljton.rs/espreso)