Izvor: FELJTON.rs
Objavljeno: 11.07.2025.
Objašnjenja najnovijeg podneska Aleksandra Radovića, sa fokusom na njegov zahtev za elektronski nadzor.
Pritvorenik Aleksandar Radović zahteva elektronski nadzor („nanogicu“) zbog narušenog zdravlja i problema sa odbranom

Isečak iz knjige: „Sudski Kriminal: Glas iz Pritvora“
Autor: Aleksandar Radović
Vazduh u pritvoru bio je težak. Ne od vlage, ni od prašine, već od nagomilane nepravde koja se osećala u svakoj pori zidova. I moje je disanje bilo teško. Ne od bolesti – iako sam znao da mi štrajk glađu i žeđu visi nad glavom kao Damoklov mač – već od tereta laži koje su me gušile. Laži iz sudnice. Laži iz zapisnika. Laži od onih koji su zakleti da služe istini.
Šesnaest meseci. Šesnaest meseci pritvora, a suđenje stoji. Ne stoji, truli. Truli kao dokazi za koje sam znao da ih namerno uništavaju. „Drška noža“, ponavljao sam u sebi, stotine puta. „Drška noža na kojoj očekuju moju krv ili DNK“. O njoj se pričalo pola sata na ročištu, veštak Keckarević se znojio objašnjavajući, a niko od njih – ni sudija, ni tužilac – ni rečju nije spomenuo da dokaza, zapravo, više nema. Da su uništeni. Da su ih, kako je Keckarević kasnije „hipotezirao“ u onom dopisu Ministarstvu pravde, verovatno tretirali „cijanoakrilatima“ u MUP-u, hemikalijama koje brišu sve tragove. Pa zašto pobogu, ako su prali kiselinom, nisu prvo uzeli DNK bris?! Nisu valjda toliko nesposobni? Ili je namera bila nešto drugo?
„Mene ne zanima ko NIJE kriv“, pisao sam i Ministarstvu pravde i Tužilaštvu, iznova i iznova. „Mene zanima KO JE KRIV za uništavanje dokaza!“ Znate, kada vam kažu da institucija nije kriva, to vam ne znači ništa. To je samo nova runda prebacivanja loptice. E pa, neće moći. Ja neću prestati.
Sećam se poslednjeg ročišta. Sudija Nataša Vojnović. Moja advokatica, jedna od onih „devojčica“ po službenoj dužnosti koje sud dodeljuje, pokušala je da postavi pitanje Keckareviću o tome kako se rade analize noža i kako je moguće uništiti dokaze. Nataša Vojnović ju je prekinula, proderala se: „Ovde ja postavljam pitanja, a ne ti!“ I naravno, to nije ušlo u zapisnik. U zapisnik ne ulazi ništa što joj ne odgovara. To je ono što me je najviše bolelo – ta tišina zapisnika, ta crna rupa gde nestaju moje reči, pitanja, argumenti. Ono što ja kažem za deset minuta, ona svede na trideset sekundi. Pa kako da me razume bilo ko drugi ko to bude čitao?
Ali ja sam imao dokaz. Video dokaz. Dobri ljudi, video sam ih kada sam izlazio iz sudnice, pružili su mi fleš. Na njemu je snimak. Snimak svakog mog ročišta. Svake reči. Svake laži koju su izgovorili. Tog dana sam znao. Znao sam da više neću dozvoliti da me gaze.
Zato sam poslao pismo. Sudiji Vojnović. Predsedniku suda. Tužilaštvu. Jasno sam im rekao: „Ja Aleksandar Radović vas molim da prestanete sa manipulacijama i lažima.“ I onda najvažnije: „U SUDNICU MOGU SAMO DA ME UNESU 6 POLICAJACA, ULAZITI NEĆU U SUDNICU DOK NE URADITE VEŠTAČENJA KOJA STE TREBALI DA URADITE PO ZAKONU JOŠ PRE 5 GODINA.“
I dalje: „U SLUČAJU DA ME UHAPSITE OD TOG SEKUNDA STUPAM U ŠTRAJK I GLADJU I ŽEDJU, I ZA SVE ŠTO MI SE DESI BIĆE ODGOVORNA ISKLJUĆIVO SUDIJA NATAŠA VOJNOVIĆ.“
Neka znaju. Neće me slomiti. Ni pritvorom, ni lažnim zapisnicima, ni uništenim dokazima. Nema presude bez istine. Nema. Ja sam glas iz pritvora, i moja priča mora biti ispričana. U emisiji „SUDSKI KRIMINAL – NOVOSADSKI INSAJDER“, ako treba. Ili u knjizi. Ali biće ispričana.
Novi Sad, 11. jul 2025. – Aleksandar Radović, koji se nalazi u pritvoru Višeg suda u Novom Sadu, uputio je još jedan podnesak datiran 19. septembra 2024. godine, direktno sudiji Nataši Vojnović, u kojem traži hitno dodeljivanje mere elektronskog nadzora, poznatije kao „nanogica“. Ovaj zahtev obrazlaže ozbiljno narušenim zdravstvenim stanjem, lošim uslovima lečenja u zatvorskoj ustanovi, kao i nezadovoljstvom radom dodeljenih advokata.
Detalji novog zahteva:
U svom najnovijem podnesku, Aleksandar Radović jasno iznosi zahtev za prelazak na elektronski nadzor. On navodi dva ključna razloga za ovaj potez:
- Narušeno zdravstveno stanje: Radović tvrdi da mu je zdravlje ozbiljno pogoršano zbog „lošeg i pogrešnog lečenja u zatvorskoj ustanovi“. Naglašava da bi mu elektronski nadzor omogućio lečenje u bolnici.
- Problemi sa advokatima: Ponovo izražava duboko nezadovoljstvo radom advokata koje mu je sud dodelio, ističući da su mu oni „naneli samo štetu u procesu“. Prelazak na elektronski nadzor bi mu, kako kaže, omogućio da „organizuje svoju odbranu i uzme advokata koji će mu pomoći“.
Radović u podnesku garantuje da će se, ukoliko mu se dodeli elektronski nadzor, bez izuzetka odazvati na svako zakazano ročište, čime pokušava da uveri sud u svoj integritet i posvećenost procesu, istovremeno nudeći rešenje za problem njegovog prisustva i pripreme odbrane.
Objašnjenje i pravni okvir elektronskog nadzora u Srbiji:

Zahtev Aleksandra Radovića za „nanogicu“ odnosi se na meru kućnog pritvora uz primenu elektronskog nadzora. Važno je razumeti razliku između kućnog pritvora i kućnog zatvora. Kućni zatvor je način izdržavanja izrečene kazne zatvora (obično do jedne godine), dok je kućni pritvor mera obezbeđenja prisustva okrivljenog tokom trajanja krivičnog postupka, umesto klasičnog pritvora.
Pravni osnov i uslovi:
Zakonik o krivičnom postupku (ZKP) Republike Srbije predviđa mogućnost određivanja mere zabrane napuštanja stana (tzv. kućni pritvor), koja se može sprovoditi uz elektronski nadzor. Ovu meru sud može odrediti umesto pritvora kada za to postoje uslovi, odnosno kada se smatra da se njome može postići svrha obezbeđenja prisustva okrivljenog i nesmetanog vođenja postupka, a da pritvor nije neophodan.
Kada sud odlučuje o zahtevu za elektronski nadzor, uzimaju se u obzir sledeći faktori:
- Postojanje pritvorskog osnova: I dalje mora postojati neki od pritvorskih osnova (npr. opasnost od bekstva, uticaj na svedoke, ponavljanje krivičnog dela), ali sud procenjuje da se blažom merom može postići isti cilj.
- Zdravstveno stanje: Narušeno zdravstveno stanje okrivljenog je relevantan faktor. Sud može odlučiti da je lečenje van zatvorskih uslova neophodno i da se to može efikasnije obezbediti uz elektronski nadzor. Ovo je u skladu sa pravom na zdravstvenu zaštitu pritvorenika.
- Obezbeđivanje prisustva: Sud mora biti uveren da će okrivljeni uz elektronski nadzor redovno dolaziti na ročišta i da neće ometati postupak. Radovićeva garancija dolaska na ročište ide u prilog ispunjenju ovog uslova.
- Postojanje adrese: Za određivanje kućnog pritvora neophodno je da okrivljeni ima prijavljeno prebivalište na adresi na kojoj bi boravio, uz dozvolu vlasnika stana (ako nije njegov).
- Tehnička izvodljivost: Tehnički uslovi za postavljanje i praćenje elektronskog nadzora moraju biti ispunjeni (npr. fiksna telefonska linija u stanu).
Implikacije Radovićevog zahteva:
Radovićev zahtev za elektronski nadzor istovremeno je izraz njegovog protesta protiv uslova pritvora i kvaliteta pravne pomoći, ali i pokušaj da aktivno preuzme kontrolu nad svojom odbranom.
- Zdravlje: Ukoliko je zdravstveno stanje zaista ozbiljno, sud bi trebalo da razmotri alternativne mere. Evropski sud za ljudska prava je više puta naglašavao obavezu države da obezbedi adekvatnu medicinsku negu pritvorenicima, a nepoštovanje te obaveze može voditi kršenju člana 3. Evropske konvencije.
- Pravo na branioca: Problemi sa postavljenim advokatima po službenoj dužnosti su česta primedba u pravosuđu. Omogućavanje Radoviću da sam izabere advokata i aktivnije se uključi u pripremu odbrane, ukoliko mu se omogući kućni pritvor, potencijalno bi doprinelo efikasnijoj i pravičnijoj odbrani.
- Poverenje u sistem: Ovakav zahtev, pored prethodnih optužbi, dodatno opterećuje već poljuljano poverenje u pravosudni sistem. Odluka suda po ovom zahtevu će biti važan pokazatelj spremnosti sistema da odgovori na kritike i obezbedi adekvatne uslove pritvorenim licima.
Sud će morati pažljivo da odmeri sve navode i zakonske uslove pre nego što donese odluku o zahtevu Aleksandra Radovića za elektronski nadzor, uzimajući u obzir složenost slučaja i širok spektar iznetih optužbi.
Izvor: Feljton.rs
/Telegram/
https://feljton.rs/category/nuzna-odbrana/
Slučaj ubistva Predraga Kostića, sa ovim novim, eksplozivnim detaljima. On otvara pitanja o transparentnosti sudstva, pravu na odbranu, i integritetu samog procesa pravde u Srbiji.
Novi Sad: Provalnik Predrag Kostić razbio staklo i provukao se kroz vrata i osam puta nožem izbo vlasnika kuće. Sudija Vladimir Pecovski drži vlasnika u pritvoru godinu ipo
POSTANITE NAS NOVINAR…


Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs/
https://www.facebook.com/feljton.rs

Ako smatrate da je na našem sajtu vaše autorsko pravo nečim prekršeno, molimo da o tome obavestite admina, navedete link ka spornom sadržaju, kao i dokaz da ste vi nosilac autorskog prava. Po dogovoru, ili ćemo sporni sadržaj ukloniti ili potpisati vas kao autora i navesti link ka originalu. feljton.rs@gmail.com
Svaka objavljena vest sa fotografijom, na FELJTON.rs je vec bila javna vest..
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na našim komunikacijskim kanalima krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu feljton.rs@gmail.com Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim.
FELJTON.rs je prešao u novo vlasništvo od 18.6.2025. Novoj redakciji možete postavljati pitanja za vesti koje su nastale od 18.6 2025. Vesti koje su nastale pre 18.6 2025 biće obradjene i neke obrisane..
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku FELJTON.rs
Leave a Reply