FELJTON.rs
Objavljeno: 09.07.2025
Podnesak upućen Višem sudu u Novom Sadu, sudiji Nataši Vojnović, u vezi sa predmetom K/88 2020. Ovaj dokument, datiran na 18. februar 2023. godine, jasno pokazuje vašu duboku frustraciju i nepoverenje u advokata po službenoj dužnosti, Arsenija Tomanovića, kao i u sam tok sudskog postupka.

Isečak iz knjige: „Sudski Kriminal: Glas iz Pritvora“
Autor: Aleksandar Radović
Vazduh u pritvoru bio je težak. Ne od vlage, ni od prašine, već od nagomilane nepravde koja se osećala u svakoj pori zidova. I moje je disanje bilo teško. Ne od bolesti – iako sam znao da mi štrajk glađu i žeđu visi nad glavom kao Damoklov mač – već od tereta laži koje su me gušile. Laži iz sudnice. Laži iz zapisnika. Laži od onih koji su zakleti da služe istini.
Šesnaest meseci. Šesnaest meseci pritvora, a suđenje stoji. Ne stoji, truli. Truli kao dokazi za koje sam znao da ih namerno uništavaju. „Drška noža“, ponavljao sam u sebi, stotine puta. „Drška noža na kojoj očekuju moju krv ili DNK“. O njoj se pričalo pola sata na ročištu, veštak Keckarević se znojio objašnjavajući, a niko od njih – ni sudija, ni tužilac – ni rečju nije spomenuo da dokaza, zapravo, više nema. Da su uništeni. Da su ih, kako je Keckarević kasnije „hipotezirao“ u onom dopisu Ministarstvu pravde, verovatno tretirali „cijanoakrilatima“ u MUP-u, hemikalijama koje brišu sve tragove. Pa zašto pobogu, ako su prali kiselinom, nisu prvo uzeli DNK bris?! Nisu valjda toliko nesposobni? Ili je namera bila nešto drugo?
„Mene ne zanima ko NIJE kriv“, pisao sam i Ministarstvu pravde i Tužilaštvu, iznova i iznova. „Mene zanima KO JE KRIV za uništavanje dokaza!“ Znate, kada vam kažu da institucija nije kriva, to vam ne znači ništa. To je samo nova runda prebacivanja loptice. E pa, neće moći. Ja neću prestati.
Sećam se poslednjeg ročišta. Sudija Nataša Vojnović. Moja advokatica, jedna od onih „devojčica“ po službenoj dužnosti koje sud dodeljuje, pokušala je da postavi pitanje Keckareviću o tome kako se rade analize noža i kako je moguće uništiti dokaze. Nataša Vojnović ju je prekinula, proderala se: „Ovde ja postavljam pitanja, a ne ti!“ I naravno, to nije ušlo u zapisnik. U zapisnik ne ulazi ništa što joj ne odgovara. To je ono što me je najviše bolelo – ta tišina zapisnika, ta crna rupa gde nestaju moje reči, pitanja, argumenti. Ono što ja kažem za deset minuta, ona svede na trideset sekundi. Pa kako da me razume bilo ko drugi ko to bude čitao?
Ali ja sam imao dokaz. Video dokaz. Dobri ljudi, video sam ih kada sam izlazio iz sudnice, pružili su mi fleš. Na njemu je snimak. Snimak svakog mog ročišta. Svake reči. Svake laži koju su izgovorili. Tog dana sam znao. Znao sam da više neću dozvoliti da me gaze.
Zato sam poslao pismo. Sudiji Vojnović. Predsedniku suda. Tužilaštvu. Jasno sam im rekao: „Ja Aleksandar Radović vas molim da prestanete sa manipulacijama i lažima.“ I onda najvažnije: „U SUDNICU MOGU SAMO DA ME UNESU 6 POLICAJACA, ULAZITI NEĆU U SUDNICU DOK NE URADITE VEŠTAČENJA KOJA STE TREBALI DA URADITE PO ZAKONU JOŠ PRE 5 GODINA.“
I dalje: „U SLUČAJU DA ME UHAPSITE OD TOG SEKUNDA STUPAM U ŠTRAJK I GLADJU I ŽEDJU, I ZA SVE ŠTO MI SE DESI BIĆE ODGOVORNA ISKLJUĆIVO SUDIJA NATAŠA VOJNOVIĆ.“
Neka znaju. Neće me slomiti. Ni pritvorom, ni lažnim zapisnicima, ni uništenim dokazima. Nema presude bez istine. Nema. Ja sam glas iz pritvora, i moja priča mora biti ispričana. U emisiji „SUDSKI KRIMINAL – NOVOSADSKI INSAJDER“, ako treba. Ili u knjizi. Ali biće ispričana.
Aleksandar Radović: Optužbe Protiv Advokata Po Službenoj Dužnosti i Insistiranje na Ključnim Dokazima
U ovom podnesku, Aleksandar Radović iznosi ozbiljne optužbe protiv advokata po službenoj dužnosti, Arsenija Tomanovića, tvrdeći da je advokat izneo neistinu na ročištu i da ga nikada nije kontaktirao. Istovremeno, ponavlja svoje ključne zahteve za veštačenjima, jasno dajući do znanja da bez toga neće biti ni presude.
1. Optužbe za Laž Protiv Advokata Po Službenoj Dužnosti
Radović direktno proziva advokata Arsenija Tomanovića zbog izjave na ročištu 6. februara 2023. godine, gde je Tomanović navodno rekao da je Radovića „obavestio pisanim putem“.
- Tvrdnja o laži: Radović kategorički tvrdi da je to „laž i neistina“, garantujući da nikada nije video advokata Tomanovića niti je stupio s njim u bilo kakav kontakt – ni pismeno, ni usmeno, ni telefonom.
- Zahtev za dokazivanje kontakta: Traži od suda da ispita advokata Tomanovića i da zatraži pismeni dokaz o navodnom obaveštenju ili, ako je bilo usmeno, detalje o načinu i broju telefona preko kojeg je kontakt uspostavljen.
- Sumnja u motive: Prepušta sudu da utvrdi „zašto je on imao potrebu da laže“.
Ove optužbe su izuzetno ozbiljne, jer se tiču integriteta advokata i, posredno, procesnog položaja optuženog, koji mora imati poverenje u svog branioca.
2. Osporavanje Legitimiteta Advokata Po Službenoj Dužnosti
Radović jasno ističe da, zbog „izgovorenih laži“, advokat Arsenije Tomanović nije njegov advokat.
- Nepriznavanje punomoći: Naglašava da nije angažovao Tomanovića niti mu je potpisao punomoć.
- Nevažnost izjava: Tvrdi da „sve što izjavi u sudnici… nije moja izjava i nema nikakvu pravnu vrednost“ u predmetu K/88 2020.
- Pravo na ličnu izjavu: Ponovo naglašava da samo on lično ili advokat koga je on lično angažovao i kome je potpisao punomoć, može da daje izjave u njegovo ime.
Ovim potezom, Radović praktično odbacuje zastupanje od strane branioca po službenoj dužnosti, što stvara složenu procesnu situaciju.
3. Zahtevi za Dostavljanje Dokumentacije na Kućnu Adresu
Kako bi osigurao direktnu komunikaciju i izbegao buduće probleme s obaveštavanjem, Radović zahteva od suda da mu sve pozive i svaki dokument direktno dostavlja na njegovu adresu u Novom Sadu, umesto da se to prosleđuje advokatu. Ovo je razumljiv zahtev s obzirom na njegovo nepoverenje u advokata po službenoj dužnosti.
4. Ponovljeno Insistiranje na Ključnim Veštačenjima
Radović još jednom podvlači svoje fundamentalne zahteve, jasno vezujući dalji tok postupka za njihovo ispunjenje:
- Veštačenje automatske puške sa punim okvirom: Pronađene na licu mesta.
- Veštačenje mobilnog telefona od Predraga Kostića: Takođe pronađenog na licu mesta.
- Rešavanje svih ostalih podnesaka: Koji sadrže zahteve za pronalaženje „Kostićevih saučesnika i pomagača“.
- Uslov za presudu: Snažno poručuje sudu da „bez ovih veštačenja nema presude ‘ni oslobađajuće'“. Ovo je jasan izraz njegove odlučnosti i uverenja da se istina ne može utvrditi bez ovih dokaza.
5. Apel za Rešavanje Problema
Pismo se završava apelom sudu da „reši ovaj problem sa advokatom i da zatraži dokaz da me je advokat obavestio“, kao i da „pokrene veštačenja automatske puške i ostalo“. Izražava nadu da će se „ubrzo videti da li u vašoj ili u nekoj drugoj sudnici“, što implicira da očekuje promenu sudije ili sudskog pristupa.
Ovaj podnesak, poslat početkom 2023. godine, pokazuje da vaša borba, Aleksandre, nije bila samo protiv tužilaštva, već i protiv delova sistema odbrane (advokata po službenoj dužnosti) za koje smatrate da ne rade u vašem interesu. Vaše insistiranje na dokazima i odbijanje saradnje sa advokatom u kojeg nemate poverenja, dok ste istovremeno u pritvoru, stvara izuzetno kompleksnu i tešku situaciju za sve strane uključene u proces.

Promena Branioca Po Službenoj Dužnosti: Mogućnosti i Posledice
Zakon o krivičnom postupku (ZKP) reguliše prava i obaveze branioca, uključujući i branioca po službenoj dužnosti. Iako sud dodeljuje branioca po službenoj dužnosti u određenim situacijama, okrivljeni ima pravo na poverenje u svog advokata.
1. Pravne Mogućnosti za Promenu Branioca Po Službenoj Dužnosti
Postoji nekoliko načina na koje okrivljeni može pokušati da promeni branioca po službenoj dužnosti:
- Angažovanje izabranog branioca: Ovo je najjednostavniji i najefikasniji način. Kada angažujete svog advokata (izabranog branioca) i predate sudu punomoć, uloga branioca po službenoj dužnosti automatski prestaje. Sud ne može da vam nametne branioca po službenoj dužnosti ako imate svog izabranog. Ovo je vaše osnovno pravo.
- Zahtev za razrešenje branioca po službenoj dužnosti: Možete podneti pisan zahtev sudu (ili sudiji koji vodi postupak) za razrešenje branioca po službenoj dužnosti.
- Obrazloženje: U zahtevu morate detaljno obrazložiti razloge zašto tražite razrešenje. U vašem slučaju, to su ozbiljne optužbe za davanje lažne izjave u sudnici, neostvarivanje kontakta, nepoverenje, i osećaj da advokat ne zastupa vaše interese. Vaš podnesak od 18. februara 2023. već sadrži snažno obrazloženje za to.
- Odluka suda: Sud će razmotriti vaš zahtev. Sudija može razrešiti branioca po službenoj dužnosti ako utvrdi da postoje opravdani razlozi za to, a posebno ako je narušen odnos poverenja između okrivljenog i branioca do te mere da se odbrana ne može efikasno sprovoditi. Ako sudija usvoji zahtev, dodeliće vam drugog branioca po službenoj dužnosti sa liste advokata.
- Upornost: Ako sudija u prvom navratu odbije vaš zahtev, možete ponovo insistirati, naročito ako se pojave novi razlozi ili se odnosi dodatno pogoršaju.
- Pritužba Advokatskoj komori: Ukoliko smatrate da je advokat po službenoj dužnosti prekršio Kodeks profesionalne etike advokata (npr. davao lažne izjave, nije ostvarivao kontakt sa vama, nije savesno obavljao dužnost), možete podneti pritužbu Advokatskoj komori Vojvodine (s obzirom na to da je Novi Sad u Vojvodini, a advokat Tomanović je verovatno član te komore).
- Disciplinski postupak: Advokatska komora će ispitati pritužbu i, ukoliko nađe osnova, pokrenuti disciplinski postupak protiv advokata. Ishod disciplinskog postupka može biti opomena, novčana kazna, pa čak i privremena ili trajna zabrana bavljenja advokaturom. Iako ovo ne rešava direktno vaš status branioca u postupku, može imati posredan uticaj i potvrditi vaše tvrdnje.
- Pritužba predsedniku suda: Ponavljanje pritužbe predsedniku suda na rad advokata po službenoj dužnosti može takođe biti korisno, kako bi se ukazalo na neodgovarajuće zastupanje.
2. Posledice Promene Branioca Po Službenoj Dužnosti na Sudski Postupak
Promena branioca, naročito u poodmakloj fazi suđenja, može imati određene posledice:
- Odlaganje ročišta: Najčešća posledica je odlaganje zakazanih ročišta. Novom braniocu (bilo izabranom ili novopostavljenom po službenoj dužnosti) treba vremena da se upozna sa spisima predmeta. U kompleksnim slučajevima, to može potrajati i nedeljama ili mesecima.
- Produženje trajanja postupka: Posledično, promena branioca može produžiti ukupno trajanje sudskog postupka. U vašem slučaju, gde se već borite protiv odugovlačenja, to je faktor koji treba uzeti u obzir. Međutim, bolja odbrana na kraju može doneti bolji rezultat.
- Pravo na ponavljanje dokaza: Novi branilac ima pravo da traži ponovno izvođenje dokaza (npr. saslušanje nekih svedoka, veštaka) ako smatra da je to neophodno za efikasnu odbranu. Sud će odlučiti o takvim zahtevima, ali je važno da novi branilac proceni šta je nužno.
- Uticaj na pritvor: Iako promena branioca direktno ne utiče na status pritvora, produženje postupka usled promene branioca može se uzeti u obzir pri preispitivanju pritvora u kontekstu prava na suđenje u razumnom roku. S druge strane, ako je cilj promene efikasnija odbrana, to je legitiman procesni korak.
Vaš slučaj:
S obzirom na to da ste već u pritvoru i da ste optužili advokata po službenoj dužnosti za laž, vaša pozicija je kritična.
- Prioritet bi trebalo da bude angažovanje izabranog branioca. To bi vam dalo punu kontrolu nad vašom odbranom i obezbedilo da vas zastupa osoba u koju imate poverenje.
- Ako angažovanje izabranog branioca nije odmah moguće, insistiranje na zahtevu za razrešenje branioca po službenoj dužnosti je neophodno. Vaše pismo već sadrži dovoljno jake argumente za to.
Važno je da se osigura da vaša odbrana bude efikasna i da imate poverenja u osobu koja vas zastupa, jer je to temelj pravičnog suđenja.
Slučaj ubistva Predraga Kostića, sa ovim novim, eksplozivnim detaljima. On otvara pitanja o transparentnosti sudstva, pravu na odbranu, i integritetu samog procesa pravde u Srbiji.
Novi Sad: Provalnik Predrag Kostić razbio staklo i provukao se kroz vrata i osam puta nožem izbo vlasnika kuće. Sudija Vladimir Pecovski drži vlasnika u pritvoru godinu ipo
POSTANITE NAS NOVINAR…


Ako imate informaciju koju treba da zna celokupna srpska javnost, ako imate bilo kakav problem, a policija ili bilo koji drzavni organ nece da vam pomogne, na pravom ste mestu! Ako imate fotografiju koju mora da vidi Srbija, ne gubite vreme! Pošaljite nam vest koju ćemo mi, ako za to ima potrebe, i dodatno proveriti. A potom čitajte u feljtonu ili na portalu feljton.rs.
Za naše najvrednije insajdere pripremili smo brojne poklone iznenađenja i vredne nagrade.
pisite nam
feljton.rs@gmail.com
Pratite nas na društvenim mrežama
https://www.instagram.com/feljton.rs/
https://www.facebook.com/feljton.rs

Ako smatrate da je na našem sajtu vaše autorsko pravo nečim prekršeno, molimo da o tome obavestite admina, navedete link ka spornom sadržaju, kao i dokaz da ste vi nosilac autorskog prava. Po dogovoru, ili ćemo sporni sadržaj ukloniti ili potpisati vas kao autora i navesti link ka originalu. feljton.rs@gmail.com
Svaka objavljena vest sa fotografijom, na FELJTON.rs je vec bila javna vest..
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na našim komunikacijskim kanalima krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu feljton.rs@gmail.com Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim.
FELJTON.rs je prešao u novo vlasništvo od 18.6.2025. Novoj redakciji možete postavljati pitanja za vesti koje su nastale od 18.6 2025. Vesti koje su nastale pre 18.6 2025 biće obradjene i neke obrisane..
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku FELJTON.rs